Vampir Akademisi RPG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Rp Kuralları

YazarMesaj
Evangelina D.
Kurucu | Moroi Prensesi | 7.sınıf
Kurucu | Moroi Prensesi | 7.sınıf
Evangelina D.

Rp Kuralları Empty
MesajKonu: Rp Kuralları   Rp Kuralları I_icon_minitimeCuma Eyl. 10, 2010 1:31 pm

Rp Kuralları
Rp dershanesine bakarsanız, nasıl rp yapılacağını öğrenebilirsiniz. Ama öncelikle kurallara dikkat ederek yapın.

1- Rp'yi iki farklı şekilde yapabilirsiniz.
*1. tekil (ben)
*3. tekil (o)

2- Rp'nin anlamı: Rol Play (rol yapma)dır. Birinci tekille bahsederken: "Yalınayak çimenlerin üzerinde ilerliyordum." diye yazarsınız. Birinci tekille yaparsanız rpyi şimdiki zamanla veya -di'li geçmiş zamanla falan yapabilirsiniz. Birinci tekilde, zaman ekleri falan farketmiyor. Ama tabii rpye uygun olacaksa tüm rpnin tamamı aynı ekli olması gerek.

Başka bir rp de ise farklı zamanlı kullanabilirsiniz.

Üçüncü tekille bahsederken: "Evangelina, (kendi karakterinizin ismini kullanarak yazmanız gerek) yalınayak çimenlerin üzerinde ilerliyordu." diye yazmanız gerek. Birinci tekilde olduğu gibi üçüncü tekilli de de aynı kural geçerli.

Örn: İlerliyordu.
İlerledi.
İlerleyecekti ki...

gibi

3- Rp'de dikkat edilmesi gereken özellikler vardır. Bunlar;

-Kurgu: yaratıcı olmakla ilgili. Büyü, vampir falan vesaire özellikler katmak yaratmak, etmke, çizmektir... Tıpkı bir film gibi! Senarist olduğunuzu düşünün. Sizden bir senaryo istiyorlar. Konusu farketmiyor. Siz de (!) işte burada devreye kurguyu sokuyorsunuz. Yaratıcılığınızı kullanarak hikaye yazıyorsunuz.

-Betimleme: Betimleme bir karaktere veya mekana, yere vs. özellikler eklemektir. Bir şeyi özelleştirmek, mükemmelleştirmektir. Örn: "Eva, soğuktan donmuş ellerini kaldırdı ve ellerini çocuğun kumral rengi, kıvırcık saçlarının arasında gezdirdi." İşte bunun gibi! Fiziksel veya ruhsal... Hiç farketmez... Bir özelliği mutlaka özelleştirmeli mükemmelleştirmelisiniz.

-Renklendirme: Rp'de dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri de renklendirmedir. Rpde karakterinizi konuştururken mutlaka konuşmayı renklendirmelisiniz. Uygun renkler hem rpyi düzgün yapar hem de göz zevkini sağlar.

Ama dikkat etmeniz gereken en önemli şey: bir duyguyu renklendirmektir!!!Mesela:

"Seni lanet olasıca! Bunu Jess'e nasıl yaparsın!?!" -> burada vurgulanan duygular öfke, nefret, şaşkınlıktır. Konuşan kişi bunu soğuk bir şekilde söylediğini düşünürsek (ki öyle) bu yazıyı lacivert yapmanız gerek. Tabii kırmızı da yapabilirsiniz. Soğuk bir ifade olduğu için ben lacivert kullandım.

Renkleri seçerken dikkatli olun. Göz zevkini bozmamalı ayrıca gözün görmekte zorlanacağı bir renk olmaması gerek.

-Yazım ve Noktalama: Türkçe dersine hepimiz giriyoruz elbette. Bu kuralı uygulamak zor olmasa gerek rpde. Yazımdan ve noktalamadan hocalar çok puan kırar. Ki öyle!!! Biz de çok kırarız. Çünkü Türkçe'de yazım ve noktalama çok önemlidir.

Rpde 'sms dili veya msn dili kullanılmaz!'

Bu zaten çok yanlıştır! Türkçeyi katletmektir bu! Worddan yazıp rpyi, buraya yapıştırmak hele ki çok yanlış. Çünkü word, çoğu zaman hata veriyor. Siz de bu hataya düşmeyin.

Ayrıca rpde, smile kullanılmaz!!!

-Akıcılık: Dediğim gibi... Türkçeyi katletmeyin! Rpde akıcılık, çok önemlidir. Sadede gelmek vs. düzgün konuşmak. Olayı saptırmamak... Bunlara çok dikkat edin! Olayı düzgün bir şekilde açıklamak gerek. Akıcı olmanız gerek. Okuyucunun canını sıkmamak gerek.

-Paragraf Düzeni: Paragraf bırakmamak dünyanın en büyük hatası! Gözü yorar, yazılar karışır falan millet rpyi okuyamaz! Bu hataya düşmeyin! Karakteri konuşturacaksanız, mutlaka paragraf atlayın!!!

Örn:
Eva, soğuktan donmuş ellerini kaldırdı ve ellerini çocuğun kumral rengi, kıvırcık saçlarının arasında gezdirdi. Bir süre boyunca konuşmadılar. Sessizliği bozan Eva oldu.

"Sorun ne Radolp?" diyerek ellerini, çocuğun saçlarından çekti.

--------

Aynen yukarıdaki gibi.

Bu kurallara dikkat ettiğiniz sürece rpniz mükemmel olur. Ayrıca rp puanınız da yüksek olur.

NOT: Tamamen benim anlatımımdır. Rp Kuralları Icon_biggrin Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
Evangelina D.
https://vampirakademisi.all-up.com

Rp Kuralları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Site Kuralları